Dehidrirana koža je stanje kože koje može zahvatiti svaki tip kože – normalnu, suhu, masnu i mješovitu kožu. Kao i cijeli organizam, i koža neprestano mijenja svoje stanje ovisno o dobi, životnom stilu i okolišu.
Dehidraciju uzrokuju mnogi vanjski čimbenici kao što su - onečišćenja iz okoliša, vrijeme (vjetar i hladnoća), nezdrava prehrana, jaki deterdženti te sve ostalo što može rezultirati smanjenim sadržajem vode u koži. Dehidriranu kožu lako je prepoznati po tamnom tenu, većoj vidljivosti finijih bora, koži bez sjaja koja svrbi te koži koja ima ljuskice.
Što je NMF (eng. Natural Moisturizing Factors)?
Kožu čini 70 % vode te ona posjeduje ugrađen sustav hidratacije poznat kao "prirodni faktori vlaženja", ili skraćeno NMF, koji je pomažu održati glatkom, hidratiziranom i zdravog izgleda. U uravnoteženom stanju koža odlično obavlja svoj posao, no ako osjećate površinsku isušenost i zatezanje te primjećujete stvaranje plitkih linija – vaša koža žudi za hidratacijom. Ključ problema leži upravo u smanjenoj razini NMF-a. Prepoznavanjem važnosti NMF-a za zdravlje kože, moći ćete iskoristiti snagu prirodnih procesa vlastitog tijela, ali i topikalne primjene NMF-a kako bi vaša koža poprimila obnovljeni i zdraviji izgled.
Riječ je o koktelu sastojaka koje naša koža samostalno proizvodi, a čija je uloga vezanje vode unutar korneocita, agregiranih filamenata keratina, tako održavajući kožu adekvatno hidratiziranom. Adekvatna hidratacija stratum corneuma (rožnatog sloja) ima tri glavne funkcije: održava elastičnost kože štiteći je od oštećenja, omogućuje aktivnost hidrolitičkih enzima u procesu deskvamacije te doprinosi optimalnoj barijernoj funkciji stratum corneuma. U zdravoj koži tkivo sadrži više od 10% vode.
Važnost NMF-a leži u činjenici da su ove veoma higroskopne tvari izvrsni humektansi (sastojci koji održavaju vlažnost) koji poput magneta privlače i vežu vodu iz atmosfere, uvlačeći je u korneocite i djelujući kao veoma učinkoviti ovlaživači. U suštini, količina NMF-a u stratum corneumu određuje koliko vode može zadržati pri određenoj vlažnosti. Ova zapažanja jasno nam daju do znanja kako su NMF ključni za održavanje fizičkih svojstava stratum corneuma.
Sastojci NMF-a stvaraju interakcije s keratinskim vlaknima smanjujući međumolekulske sile između vlakana i povećavajući elastičnost kože. Elastičnost je važna kako bi koža izgledala zdravo i gipko te da bi se spriječilo pucanje ili ljuštenje uslijed mehaničnog stresa. Također, stratum corneum je dinamička struktura koja zahtijeva adekvatnu hidrataciju za funkcioniranje specifičnih enzima koji su bitni, ne samo za deskvamaciju, već i za stvaranje samog NMF-a. Još jedno važno svojstvo NMF-a je i sudjelovanje u stvaranju i održavanju kiselog pH površine kože, takozvanog „kiselog plašta“, za zaštitu kože od kolonizacije patogenih bakterija.
Kako spriječiti dehidraciju kože topikalnom primjenom NMF-a?
Dehidrirana koža univerzalan je problem svih tipova kože kojeg tijekom života iskusi velika većina ljudi, a dehidracija nastaje uslijed narušavanja hidrolipidne barijere kože, kao posljedica transepidermalnog gubitka vode (TEWL). Iako svaki tip kože može iskusiti dehidraciju, često do nje dolazi upravo kod masne i mješovite kože korištenjem neadekvatnih proizvoda. Prečestom eksfolijacijom, nepravilnim čišćenjem kože ili korištenjem proizvoda s isušujućim sastojcima dolazi do isparavanja vlage iz dubljih slojeva kože što se u konačnici manifestira dehidriranom kožom koja posjeduje nedostatak NMF-a. Takva se koža prepoznaje po površinskom zatezanju, ljuskavosti i pojavi plitkih linija.
Otprilike trećina vode sadržane u stratum corneumu je vezana, dok ostatak čini slobodna voda. Povećanje razine slobodne vode nema utjecaj na elastičnost stratum corneuma. Stoga, dopuna zalihe NMF-a vanjskom primjenom uspješan je pristup modifikaciji kože koja žudi za hidratacijom. Tu na scenu stupa topikalna primjena NMF-a koji vraćaju koži izgubljenu vlagu i podupiru održavanje optimalne vlažnosti kože.
Što je Hyperdew?
Kao tretmanski proizvod za saniranje ili sprječavanje dehidracije kod svih tipova, odličan je odabir i Hyperdew - maska čija formula sadrži NMF u koncentraciji od čak 30%.
Hyperdew maska se preporučuje svim tipovima kože koji imaju problema s dehidracijom, linijama i borama, ljuskanjem i održavanjem zdrave hidrolipidne barijere. Hyperdew pomaže koži da ostane hidratizirana, eliminira osjećaj neugode i zatezanja, umanjuje fine linije i dehidracijske bore, vraća koži svježinu i blistavost, omekšava kožu i ujednačava njezin ton. To sve bez puno truda, tijekom noći kad spavate.
Što sadrži Hyperdew?
- 5% otopine derivata azelaične kiseline (APAD): Aktivni sastojak namijenjen posvjetljivanju tena kože. Zahvaljujući svojim svojstvima, inhibira sintezu melanina i rješava neujednačen ton kože s tamnim mrljama, istovremeno poboljšavajući teksturu za svježiji i blistaviji izgled kože.
- NMF (Natural Moisturizing Factors): Koži srodni ovlaživači poput natrijeva laktata, aspartatne kiseline, PCA, glicina, alanina, serina, valina, prolin treonina, izoleucina, histidina i fenilalanina, zadržavaju vlagu u stratum corneumu, za dugotrajno hidratiziranu i jedru kožu, a čine čak 30% formulacije.
- Probiotički fermenti i ekstrakt riže: Podržavaju zdravu zaštitnu barijeru kože te njezin mikrobiom, reduciraju crvenilo i smanjuju upale.
- Spirulina + ekstrakti alge i sladića: Kombinacija sastojaka koja pruža snažno antioksidativno djelovanje te pozitivno utječe na obnovu i ujednačavanje kože.
- Glicerin: Jedan od najsnažnijih sastojaka za hidrataciju, odabran jer privlači i dugotrajno zadržava vodu kako bi poboljšao barijernu funkciju kože.
Hyperdew formula je pažljivo osmišljena s ciljem pružanja napredne hidratacije baš svakom tipu kože, što ovu masku bez ulja čini idealnim dodatkom svakoj rutini za prevenciju dehidracije i ljuskanja.
Po čemu je poseban?
Posebnost Hyperdew maske je njezina ultra elegantna gel tekstura i "water-burst" formula, što znači da se tijekom nanošenja na kožu doslovno oslobađaju kapljice vode za dojam izuzetno dewy kože, odnosno takozvani glass skin efekt.
Kako se koristi?
Hyperdew se nanosi kao posljednji sloj u večernjoj rutini, nakon uobičajenog seruma i kreme, kako bi se minimizirao transepidermalni gubitak vlage. Može se koristiti i samostalno, nakon čišćenja. Masku nije potrebno ispirati.