Besplatna dostava za sve narudžbe iznad 40 €

Ojačajte dječji imunitet vitaminima i hranjivim tvarima

Ojačajte dječji imunitet vitaminima i hranjivim tvarima

Počinje škola: naoružajte dječji imunitet vitaminima i hranjivim tvarima. Neka dječji imunitet bude kao Superman u borbi protiv virusa.

Kada vaši mališani nauče abecedu, potrebno ih je naoružati i vitaminima A, B, C.

Posebno kada kreću u školu.

Oni su još uvijek tako maleni, a njihov imunitet ipak još nije dovoljno jak da se uspješno bori protiv svih bakterija i virusa u školi.

A budimo i realni… Malo koji mališan će brinuti o čistim rukama. Tako će se ručice često naći u ustima na kojima se skrivaju razni virusi i bakterije – glavni napadači imuniteta vašeg mališana.

Pa što možete učiniti kako bi zaštitili svojeg mališana od bakterija i virusa kojima je izložen svaki dan?

Zdravom prehranom do jakog imuniteta

1. Povećajte unos proteina

Proteini su neophodni za pravilan rast i razvoj djeteta, za izgradnju i obnovu tjelesnih stanica, a pridonose i razvoju mozga te smanjenju rizika od razvoja alergijaTo su zapravo vrlo složene molekule sastavljene od aminokiselina koje organizam koristi kao gradivni element u našem tijelu.

Pošto djeca rastu više i brže nego mi odrasli (koji se sve više i snižavamo 🙂 ), ona zahtijevaju i veći unos proteina.

Postoji mnogo namirnica bogatih proteinima. Ovdje spadaju meso, mliječni proizvodi, voće, povrće i orašasti plodovi.

  • Namirnice životinjskog porijekla i mliječni proizvodi najbogatiji su izvor proteina. Sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina i smatraju se najvažnijim za pravilan razvoj djeteta.
  • Biljni proteini kao što su grah i mahunarke, zapravo su nepotpuni proteini i treba ih kombinirati s ostalim namirnicama kako bi se dobio cijeli spektar aminokiselina.
  • Barem dva puta tjedno u prehranu uključite ribu. Poželjne su i masnije ribe kao što losos, pastrve i skuše. Preporučujemo svježu ribu umjesto one konzervirane jer se u takvim proizvodima mogu naći i veće količine soli.

2. Ugljikohidrati

Ugljikohidrati trebaju činiti gotovo četvrtinu do trećine svakog obroka.

No pritom ne mislimo na tanjur pun tjestenine, riže, pečenog krumpira ili jumbo pizze. Ovo je ipak nutritivno siromašna hrana, a sadrži mnogo jednostavnih ugljikohidrata koji samo povisuju razinu šećera u krvi i debljaju.

Zbog toga je preporučljivo odabrati namirnice nutritivno bogatije i koje u sebi sadrže složene ugljikohidrate. To je većinom neobrađena hrana koja sadrži i vitamine, minerale te vlakna.

Djeca trebaju imati raznoliku prehranu koja uključuje razne vrste ugljikohidrata. Na jelovniku bi im se trebalo naći:

  • Žitarice i kruh. Odaberite pekarske proizvode s cjelovitim žitaricama i nižim glikemijskim indeksom. Isto tako umjesto prerađene tjestenine i riže odaberite njihove integralne verzije.
  • Povrće. Povrće bogato škrobom kao što je krumpir, kukuruz, batat i bundeva sadrže ugljikohidrate, ali su i bogati brojnim vitaminima i mineralima. Osim toga, također su i bogat izvor vlakana.
  • Mahunarke. Grah, soja, grašak, bob samo su neke od mahunarki koje su sjajan izvor ugljikohidrata, vitamina B i željeza.

 

Izbjegavajte kukuruzne pahuljice za doručak! Kukuruzne pahuljice, müsli i ostale vrste pahuljica su toliko obrađene da su izgubile svoju hranjivu vrijednost. Jedino što je u njima preostalo je šećer.

3. Voće i povrće

Djeca bi trebala jesti barem 5 porcija voća i povrća na dan
Djeca bi trebala jesti barem 5 porcija voća i povrća na dan

Djeca bi dnevno trebala jesti pet porcija voća i povrća. Veličina porcija ovisi o njihovoj dobi te fizičkoj aktivnosti.

Neko pravilo po kojem se možete voditi je da veličina porcije odgovara veličini djetetova dlana.

3. Mliječni proizvodi

Mlijeko i mliječni proizvodi (jogurt, sirevi, svježi sirevi, kefir, vrhnje…) imaju važnu ulogu u prehrani djece predškolskog i školskog uzrasta.

Preporučuje se barem jedna do dvije čaše mlijeka ili jogurta dnevno. Naime, jedna čaša mliječnih proizvoda sadrže oko 8 g proteina što je potpuno dovoljno za pravilan razvoj i rast djece.

Osim toga čaša mlijeka sadrži i vitamin D koji je neophodan za apsorbciju kalcijate 200 mg kalcija što je nezamjenjiva količina u svakodnevnoj prehrani.

Preporučeni dnevni unos kalcija za djecu:

  • 500 mg kalcija – 1-3 godine
  • 800 mg – 4-8 godine
  • 1200 mg – 9-18 godine

Ako je vaš mališan intolerantan na laktozu, preporučuje se kravlje mlijeko zamijeniti sojinim. No imajte na umu da kalcij koji se dodaje u sojino mlijeko nema jednaku snagu kao kalcij iz kravljeg mlijeka.

Uz sve nabrojene blagodati, ovdje su još i probitociti – dobre bakterije koje možemo unijeti preko nekih namirnica, od kojih je najpoznatiji jogurt. One djeluju kao prirodni antibiotici, doprinose zdravoj crijevnoj mikroflori te štite imunitet.

Ako vašeg mališana muči probava preporučujemo BioGaia Baby probiotičke kapi koje lako možete dodati u hranu ili piće što uvelike ulakšava njihovu primjenu.

A ako se vaš mališan želi zasladiti poslije dobrog ručka, slobodno mu ponudite Biorela Choco čokoladicu. U ovoj čokaldici nalazi se vitamin D i zdravi probiotici, pa mislimo da nema boljeg i zdravijeg slatkiša od ove čokoladice 🙂

A što je s mastima i šećerom?

Koliko često djeca mogu jesti kolače
Koliko često djeca mogu jesti kolače

Djeca za pravilan razvoj trebaju unositi i nešto masnoća u sebe. No, nikako ne previše.

Tijelo treba određene zalihe masnoća kako bi se spriječio prekomjerni gubitak tjelesne topline i kako bi se što bolje apsorbirali vitamini kao što su A, D, E i K,

Postoje dvije vrste masti:

  • Zasićene masti. Uglavnom su životinjskog podrijetla, a u kasnijoj dobi mogu dovesti do povišenog kolesterola.
  • Nezasićene masti. Uglavnom su biljnog podrijetla, a ima ih u namirnicama kao što su ulje suncokreta, sezam, soja, masline i masna riba.

U zdravu skupinu masti spadaju i omega-3 masne kiseline koje su zaista neophodne za zdrav imunološki sustav i za zdrav mozak. Omega-3 masne kiseline nalaze se u masnoj ribi, orašastim plovodima, sjemenkama i njihovim uljima.

Gazirani i voćni sokovi, slatkiši, bomboni, keksi, kolači često u sebi sadrže nezdrave masnoće i visoku razinu šećera. Djeca mlađa od pet godina ovu vrstu namirnica trebala bi jesti samo jednom na tjedan ili za posebne prilike. Čokoladice koje sadrže glukozno-fruktozni sirup zamijenite pločicama na bazi suhog voća i orašastih plodova.

Top 6 vitamina i minerala za djecu

U cijeloj abecedi vitamina i minerala, neki su posebno važni za pravilan razvoj i rast djeteta:

  • Vitamin A. Potiče pravilan razvoj i rast i neutralizira štetne slobodne radikale. Isto tako je neophodan za zdravlje očiju i dobar vid, razvoj kostiju i imunitet. Može se naći u zelenom povrću, voću i povrću, jajima, mlijeku i mliječnim proizvodima.
  • Kompleks vitamina B. U kompleks vitamina B spadaju vitamin B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 te B12. Pozitivno djeluju na kardiovaskularni sustav, uklanjaju umor, razvijaju mentalne funkcije, pridonose zdravlju kože te ublažavaju anemiju.
  • Vitamin CJača imunitet, djeluje protiv alergija te stvaraju kolagen – protein neophodan za regeneraciju tkiva, krvnih žila, kostiju i zuba. Osim što se nalazi u citrusima, vitamin C možete naći i u paprici, šipku, zelenom lisnatom povrću, kiviju, brokuli, jagodama i papaji.
  • Vitamin DJača kosti, zube i mišiće, podiže imunitet i pomaže tijelu apsorbirati kalcij. Možete ga naći u mlijeku i masnim ribama kao što su losos i skuša. No najbolji izvor vitamina D je ipak sunčeva svijetlost, pa kada god imate vremena, prošećite mališanom po gradu ili šumi 🙂
  • Kalcij. Kalcij je najvažniji mineral u ljudskom organizmu. Jača kosti i zube, sprječava osteoporozu, čuva zdravlje srca te spriječava alergije. Možete ga naći u mlijeku, siru, jogurtu i ostalim mliječnim proizvodima.
  • Željezo. Jača mišiće i kosti te uklanja umor i loše raspoloženje.. Neke namirnice bogate željezom su crveno meso, iznutrice, piletina, puretina, zeleno povrće, cikla, mahunarke, i tako dalje. Uz željezo je preporučeno unositi i hranu bogatu vitaminom C jer olakšava njegovu apsorpciju u tijelu.
Za pravilan rast i razvoj djece potrebna je prehrana bogata mineralima i vitaminima
Za pravilan rast i razvoj djece potrebna je prehrana bogata mineralima i vitaminima

Za pravilan rast i razvoj djece izuzetno je važno da pravilnom prehranom zadovoljite njihove potrebe za svim hranjivim tvarima, vitaminima i mineralima. Jer oni su ipak potrebni za jači imunitet, bolji apetit i sveukupno zdravlje organizma.

No, ako ove vitamine i minerale dajete djeci kroz dodatke prehrani budite veoma pažljivi. Velike doze vitamina mogu biti otrovne i djeca se mogu vrlo lako predozirati velikim količinama. To vrijedi i za željezo.

Podignite svojoj djeci imunitet manuka medom koji se dokazano smatra najzdravijim medom na svijetu. Obzirom da i nije termolabilan kao ostali medovi, zasladite djetetu čaj ili mlijeko manuka medom i potknite dječji imunitet. 

Manuka med
Manuka med

Nakon što ste saznali kako ojačati imunitet vaših mališana, vrijeme je za shopping 🙂

Napunite hladnjak zdravim namirnicima, a prehranu upotpunite i vitaminima i mineralima. Ali uz oprez!

Naoružajte mališana vitaminima

Odgovori